Дата: 20 Яну 2025
Ако човек изпитва умора, депресия, напълнява, има загуба на паметта, падане на косата, мускулни крампи, суха кожа, снижено либидо, студени стъпала, объркване, делириум или дори сърдечна недостатъчност, то той първо трябва да предположи, че страда от хипотироидизъм и недостиг на йод.
Какво е хипотиреоидизъм?
Хипотиреоидизмът е състояние, при което щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони (тироксин и трийодтиронин). Тези хормони регулират метаболизма, енергийния баланс и много други функции в организма.
Симптоми на хипотиреоидизъм:
- Умора и слабост
- Депресия или раздразнителност
- Напълняване
- Загуба на паметта и концентрацията (т.нар. „мозъчна мъгла“)
- Косопад
- Мускулни крампи
- Суха кожа
- Намалено либидо
- Студени крайници
- По-сериозни случаи: объркване, делириум, дори сърдечна недостатъчност
Тези симптоми обаче не са специфични само за хипотиреоидизма – те могат да се дължат и на други състояния.
Връзка между йода и хипотиреоидизма
ЙОДЪТ е основен елемент в обмяната на веществата. Този елемент съставлява 65% от хормоните, отделяни от щитовидната жлеза. Той регулира хормоналния баланс, имунните функции, гарантира здрав сън. Недостигът на йод може да доведе до:
- Гуша (увеличение на щитовидната жлеза)
- Хипотиреоидизъм
- Кретенизъм (при тежък дефицит в детска възраст)
Въпреки това, в много държави (включително България) йодната недостатъчност е значително намалена благодарение на йодирането на солта. В развитите страни дефицитът на йод рядко е основна причина за хипотиреоидизъм – по-често причината е автоимунно заболяване като Хашимото.
Нарушенията в нормалното ниво водят до проблеми, а при недостиг, който често се наблюдава, започва трупане на килограми.
Кои са причините за ниското ниво на йод
- Храни, съдържащи гоитрогени
Ако консумирате големи количества зеле и негови разновидности, трябва да знаете, че това допринася за намаляване на йода в организма. Не консумирайте прекалено много зеле, броколи, карфиол, брюкселско зеле, китайско зеле, ряпа, алабаш. Тези зеленчуци съдържат така наречените гоитрогени – те пречат на действието на ензимите, които са свързани със синтезирането на хормоните на щитовидната жлеза. За да се отстранят гоитрогените, зелето трябва да ферментира или да се сготви. Към храните, съдържащи гоитрогени, спада и соята, някои ядки като бадемите, а също и някои плодове – ягоди и праскови. Не консумирайте тези храни повече от 3-4 пъти седмично.
- Заболявания на червата
Друга причина за намаленото йодно ниво може да бъде чревно заболяване, поради което някои вещества, включително йод, не могат да се абсорбират пълноценно.
- Бедна на йод почва и продукти от замърсени морски територии
Всъщност, както казват, за доброто ниво на йод допринасят земята и морето. Ако живеете в район, в който съдържанието на йод в почвата е ниско, културите, които се отглеждат в този район, също няма да съдържат достатъчно йод. Морските продукти от океаните са по-чисти от тези, уловени в морета близо до оживени промишлени райони.
Храните, от които се набавя йод
Йодът се съдържа главно в морските дарове, както и в млечните продукти. При прием на недостатъчно от тези основни храни се появява дефицит, който причинява дискомфорт и напълняване.
Други богати на йод храни са тиквичките, зеленият боб, пълнозърнестите продукти.
Продуктите трябва да са по възможност от чисти източници. Морските дарове не са много за предпочитане, тъй като могат да съдържат неорганичен натрий и токсични метали.