Дата: 08 Мар 2024
Тъканите и клетките в нашето тяло извличат енергия от хранителните вещества, благодарение на кислорода. Клетките трансформират веществата в енергийни съединения, които използват, за да функционират ефективно. По време на тази енергийна трансформация, се отделят и съединения, познати като свободни кислородни радикали. Свободните радикали са силно химически активни и отнемат електрони от други, важни за клетката, съединения, нарушавайки активността на клетките и причинявайки оксидативен стрес.
Антиоксидантите предпазват човешките клетки от пагубното действие на свободните радикали.
Именно чрез тях, нашият организъм се справя с оксидативния стрес. Те са представени от различни органични и неорганични съединения, които се свързват със свободните радикали и по този начин неутрализират негативните им ефекти върху организма. Антиоксидантите са изключително важни тъй като не само обезвреждат свободните радикали, но и благоприятстват цялостното физиологично състояние на организма – предпазват го от вируси, бактерии и токсични вещества, както и подобряват имунитета.
Освен че подобряват общото състояние на организма, засилват тонуса, подсилват имунитета и устойчивостта към заболявания, антиоксидантите имат и много други положителни въздействия върху организма.
Те имат силен детоксикиращ ефект и същевременно, ускоряват възстановяването след боледуване или оперативни интервенции.
Заедно с това, антиоксидантите намаляват риска от сърдечни и невро-дегенеративни заболявания и са част от превенцията на ракови заболявания.
Също така, те подобряват качеството на кожата и работата на черния дроб, като едновременно с това забавят цялостно процеса на стареене.
Един от основните начини за повишаване нивата на антиоксиданти е правилното хранене и приемането на допълнителни хранителни добавки, съдържащи Витамин C, Витамин Е, Витамин А, елементи като цинк и селен, каротини и биологично активни съединения от групата на биофлаваноидите.
Важно е да консумираме разнообразни хранителни продукти, като наблягаме на плодовете, зеленчуците и ядките, както и на така наречените СУПЕР ХРАНИ - богати на вещества с голяма хранителна стойност и с високо съдържание на антиоксиданти, витамини, минерали и др. полезни за здравето съединения. Такива са авокадото, нара, спанака, броколи, риба, гъби, чесън - познати в ежедневието храни, за повечето от които дори и не подозираме, че имат свойствата на супер храни. Доста по-екзотична е СПИРУЛИНАТА - вид синьо-зелени водорасли (фотосинтезиращи бактерии), които растат в сладководните езера.
Спирулина е позната като храна още в древността и е присъствала в менюто на древните ацтеки и други цивилизации от онова време.В днешно време става известна като полезна хранителна добавка,с доказани анти-оксидантни и анти-възпалителни свойства, особено след успешното й имплементиране от НАСА като обогатяваща съставка в хранителния режим на астронавтите, по време на космическите мисии.