Дата: 03 Мар 2024
Контролът на кръвната захар и диабета , здравето на сърцето, управлението на теглото и здравето на мозъка са доказано повлияни от хрома.
Хромът играе роля в инсулиновите сигнални пътища, които позволяват на организма ни да контролират количеството захар, което приемаме, като помага за балансиране на нивата на кръвната захар и ни дава стабилна енергия. Изследванията показват също, че хромът може да помогне за защитата на ДНК хромозомите от увреждане, което означава, че хромът може да спре клетъчните мутации, които могат да доведат до различни хронични заболявания. В допълнение, хромът се свързва с дълголетие и подобрено сърдечно-съдово здраве поради ролята му в метаболизма на мазнините, в допълнение към протеините, въглехидратите и други хранителни вещества.
Според Националния здравен институт има два вида хром:
1) тривалентен (хром 3+), който се счита за „биологично активен“ и може да се намери в храните.
2) шествалентен (хром 6+), който е се счита за токсичен и опасен за хората, така че се използва в промишлени приложения и не е предназначен да се набавя от храни.
Хром 6 е химикал, който изглежда причинява рак и е включен в историята на Ерин Брокович , направена във филм, плюс това е проникнал в чешмяната вода за над две трети от всички американци.
Хром Пиколинат (chromium picolinate) е хелатна форма на хром с пиколинова киселина, която представлява органична киселина и е формата на хром, която се усвоява най-добре от човешкия организъм.
Когато възникне дефицит на базата на хром, често срещаните симптоми включват:
• лош контрол на кръвната захар
• влошени нива на слаби кости и загуба на костна маса
• ниска енергия, умора
• лошо здраве на кожата
• по-висок риск от висок холестерол и сърдечни усложнения
• ниска концентрация и лоша памет
• влошено здраве на очите
• промени в настроението, като повишаване на тревожността
• промени в апетита
• промени в теглото
• забавен растеж и развитие
• забавено време за заздравяване на рани или възстановяване от операция
Контрол върху теглото и подобряване на мускулната маса
Някои добавки с хром се продават за отслабване, по-малко телесни мазнини и по-голяма мускулна маса. Тези твърдения се основават главно на теорията, че регулирането на кръвната захар намалява апетита. Връзката между хрома и инсулина предизвика ограничени изследвания по темата.
Например, мета-анализ от 2019 г. изследва ефекта от добавките с хром върху теглото.
Tsang C, Taghizadeh M, Aghabagheri E, Asemi Z, Jafarnejad S. Мета-анализ на ефекта от добавката на хром върху антропометричните индекси на субекти с наднормено тегло или затлъстяване . Clin Обес . 2019 ;9 (4):e12313. doi:10.1111/cob.12313
Проучването включва 1316 участници в 21 проучвания с продължителност от девет до 24 седмици. Тези, които са приемали 200 до 1000 mcg на ден хром, са загубили значително повече тегло и значително са намалили своя ИТМ и процента на телесните мазнини в сравнение с плацебо.
Предпазни мерки
Някои лекарства могат да взаимодействат с хрома, включително :
• Инсулин
• Антидиабетни лекарства, като Glucophage (метформин)
• Лекарството за щитовидната жлеза Synthroid ( левотироксин )
Липсата на хром в организма може да бъде причинена от различни фактори, включително лоша хранителна диета, неправилно усвояване или увеличено изпотяване. Хромът е минерал, който е необходим за нормалното функциониране на тялото и участва в метаболизма на въглехидратите.
За да си осигурите достатъчно количество хром, можете да включите в хранителната си диета храни, богати на този минерал. Някои от източниците на хром включват:
Цели зърна: Ориз, пшеница, овесени ядки и царевица са богати на хром. Предпочитайте пълнозърнести продукти пред обработените варианти.
Ядки и семена: Бразилски орехи, лешници, фъстъци, кашу и сусамови семена също съдържат хром.
Месо: Говеждо, свинско и пилешко месо са източници на хром. При избора на месо предпочитайте по-мазните части, тъй като хромът се съхранява предимно в мазното тъкано.
Риба: Някои видове риба като тилапия, сьомга и треска съдържат хром.
Зеленчуци: Броколи, грах, спанак и домати също са източници на хром.
Ако смятате, че не получавате достатъчно хром от храната си, може да се консултирате с лекар или диетолог. Те могат да ви предложат хранителни добавки с хром, ако е необходимо. Важно е да се придържате към препоръчаната доза и да не превишавате нивата на хром, тъй като това може да доведе до проблеми.
Остави мнение/коментар
Все още няма коментари